مقایسه NVR و سرور در سیستم مداربسته شبکه

در سیستم های مداربسته شبکه شما برای ضبط تصاویر و تنظیمات دوربین ها ۲ گزینه اصلی دارید. اول دستگاه NVR و دوم سرور کامپیوتری
در زیر به معرفی هر ۲ سیستم و مقایسه آن ها می پردازیم:

NVR

دستگاه NVR یک سرور تخصصی سیستم مداربسته شبکه است. این دستگاه به طور ویژه برای استفاده در سیستم های مداربسته شبکه طراحی شده و کاربری دیگری ندارد.

Server

سرور در واقع یک کامپیوتر عادی با قدرت پردازش و گرافیک بالاتر است. (عموما برای دوربین ها از سرور های حرفه ای به علت بالا بودن قیمت استفاده نمی شود) این کامپیوتر به وسیله یک شبکه تصاویر دوربین ها را دریافت و ضبط می کند. به وسیله نرم افزار نصب شده در سرور نیز شما امکان نمایش و دسترسی به دوربین ها را خواهید داشت.

مقایسه

قیمت: دستگاه NVR در مقایسه با سرور به ویژه در پروژه های کوچک به مراتب به صرفه تر است. در پروژه های بزرگتر با توجه به بالا رفتن تعداد کانال های NVR قیمت ان به سرور نزدیک می شود.
سادگی: نصب دستگاه NVR نسبت به سرور آسان تر است. فقط کافیست کابل های شبکه را به دستگاه متصل کنید و دوریبن ها را در دستگاه سرچ کرده و IP انها را ست کنید. با توجه به اختصاصی بودن عملکرد دستگاه به دوربین های مدار بسته این دستگاه همه تنظیمات مورد نیاز برای دوربین ها را دارد و میتوان به سادگی از انها استفاده کرد. اما سرور نیاز به نصب برنامه های مرتبط با دوربین ها و تنظیم انها دارد که کار را کمی پیچیده میکند.
امکان POE بودن: در صورت POE بودن دستگاه NVR نیاز به نصب سوئیچ POE به صورت کلی حذف شده و هزینه های شما کم میشود. دستگاه های NVR می توانند در کنار ضبط و نمایش تصاویر تغذیه دوربین ها را نیز برعهده داشته باشند اما به شرطی که دستگاه شما دارای خروجی های POE باشد. دستگاه های POE عموما مقداری گران قیمت تر از دستگاه های NVR عادی هستند.
در صورتی که بخواهید از سرور به صورت POE استفاده کنید حتما باید از سوئیچ POE استفاده کنید که به نسبت پر هزینه است.
نرم افزارها: دستگاه NVR عموما دارای یک نرم افزار ساده و بسیار محدود هستند. این نرم افزار تنها ساده ترین تنظیمات و امکانات را در اختیار شما قرار می دهد. در صورتی که می خواهید از نرم افزارهای پیشرفته دوربین های شبکه استفاده کنید حتما باید از سرور استفاده کنید.
انعطاف پذیری: دستگاه های NVR دارای تعداد مشخصی از پورت برای وصل شدن دوربین ها هستند. در صورت نیاز به تغییرات و افزایش دوربین ها شما مجبور خواهید بود از یک NVR جدید استفاده کنید. در مقابل سرور محدودیت فیزیکی برای وصل شدن دوربین ها ندارد و تا زمانی که پهنای باند شبکه و قدرت پردازش سرور دچار مشکل نشده اند شما می توانید دوربین های خود را اضافه کنید.
کاربری های دیگر: همان طور که گفته شد دستگاه NVR به صورت ویژه برای استفاده در سیستم های مداربسته طراحی شده و امکان استفاده از آن برای هیچ کاربری دیگری وجود ندارد در حالی که شما میتوانید از سرور مداربسته خود برای کاربری های دیگر نیز استفاده کنید و به طور همزمان از آن برای چند کار استفاده کنید.

جمع بندی

کلا استفاده از NVR فقط برای پروژه های کوچک تر و کم هزینه تر توصیه می شود و در صورت احتیاج به یک پروژه حرفه ای به ویژه دسترسی به امکانات خاص نرم افزاری استفاده از سرور شبکه به مراتب مناسب تر است.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X