روش های محافظت از دوربین مداربسته در مقابل نوسانات برق و رعد و برق

محافظت از دوربین مداربسته در مقابل نوسانات برق

۱) استفاده از محافظ نوسان برق کابل تصویر کوآکسیال

می توان با استفاده از قطعه کوچکی که محافظ برق کابل تصویر RG59 یا  BNC نام دارد از آسیب های احتمالی به بقیه دوربین ها و دستگاه DVR در مقابل آسیب نوسان برق یا ولتاژ بالای وارده به سیستم جلوگیری نمود. این دستگاه کوچک، قبل از اتصال کابل تصویر به دستگاه ضبط کننده تصاویر قرار گرفته و ولتاژ وارده را به وسیله کابل اتصال به زمین رد می نماید و از وارد شدن آن به کل سیستم نظارتی جلوگیری می نماید. این محافظ ها در نوع تک پورت یا چند پورت به وسیله شرکت ها تولید شده و قابل تهیه می باشند.

۲) استفاده از محافظ نوسان برق اتصال دیتا RS485 دوربین مدار بسته PTZ

به این نکته دقت کنید که اگر از دوربین مداربسته PTZ که به وسیله پورت RS485 برای دستورات کنترلی به دستگاه دی وی آر متصل شده استفاده می کنید، باید از یک محافظ دیتا نوسانات برق مخصوص این پورت نیز استفاده نمایید.

۳) استفاده از محافظ نوسان برق برای دوربین های مداربسته تحت شبکه (IP)

در صورتی که از دوربین مداربسته تحت شبکه یا همان IP استفاده می کنید، از محافظ نوسان برق مخصوص دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده کنید.

محافظت از دوربین مدار بسته در برابر رعد و برق

دوربین مداربسته و رعد و برق ۲ عنصری هستند که هیچگاه با هم جور نمی شوند! رعد و برق نه تنها دوربین مداربسته نصب شده در محیط بیرون ساختمان را خراب می کند، بلکه می تواند باعث بالا رفتن ولتاژ نیز شود که نتیجه آن، آسیب به دستگاه DVR می باشد. در این قسمت ۴ راه را برای محافظت از دوربین مداربسته در مقابل رعد و برق بیان می کنیم.

۱) عدم نصب دوربین مدار بسته بر روی فلز

احتمال این که رعد و برق به ساختمان شما برخورد کند، از احتمال این که به خود دوربین مداربسته برخورد کند، بیشتر است. امکان دارد رعد و برق به ساختمان اصابت کرده و از طریق فلز که هادی جریان الکتریکی است، وارد سیستم دوربین مداربسته شود. توصیه می کنیم دوربین مداربسته را بر روی فلز نصب نکنید تا عایقی بین ساختمان و دوربین مداربسته وجود داشته باشد.

۲) حصول اطمینان از نصب درست دوربین مداربسته و وصل شدن آن به زمین

وقتی دوربین مداربسته مورد برخورد صاعقه قرار می گیرد، این جریان الکتریکی باید در جایی تخلیه شود تا آسیب کمتری به قسمت های دیگر سیستم امنیتی وارد شود. به همین جهت پیشنهاد می شود از اتصال به زمین دوربین مداربسته خود اطمینان حاصل کنید تا آسیب وارده به دوربین مداربسته کم شده و هزینه تعمیر و تعویض آن کمتر شود.

۳) استفاده از محافظ در برابر نوسانات ولتاژ

همان طور که در قسمت قبل نیز اشاره شد؛ کارشناسان توصیه می کنند از یک محافظ در برابر نوسانات ولتاژ استفاده کنید. این وسیله، یک روش عالی برای محافظت از دستگاه DVR در برابر نوسانات برق است. اگر ولتاژ بالاتر از استاندارد ۱۲۰ ولت باشد، محافظ خروجی برق را از DVR دور کرده و به سمت ارت هدایت می کند. این محافظ ها در همه جا در دسترس بوده و قیمت مناسبی دارند.

۴) استفاده از یک منبع تغذیه بدون وقفه

درست است که در حین رعد و برق احتمال این که صاعقه مستقیما به دستگاه DVR برخورد کند، وجود ندارد؛ ولی این به این معنی نیست که رعد و برق تاثیر مخربی بر روی دستگاه DVR ندارد. وقتی رعد و برق به ساختمان برخورد می کند، نوساناتی در برق رسانی ساختمان ایجاد می شود که سبب خراب شدن DVR می شود. بهتر است دستگاه DVR یا NVR را به منبع تغذیه مستقیم و بی وقفه متصل کنید که به سیستم برق رسانی ساختمان ربطی نداشته باشد.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X