دوربین مداربسته ضد نور چیست؟

دوربین مداربسته ضد نور اصطلاحی عامیانه برای دوربین هایی است که دارای مکانیزهای جبران سازی اختلاف نور هستند. این مکانیزم ها به دوربین مدار بسته کمک می کنند در شرایط نامناسب نوری تصویری با کیفیت تر به شما تحویل دهد.

مکانیزم های بهینه سازی تصویر

مکانیزم های مختلفی برای رفع مشکل ضد نور در دوربین های مداربسته وجود دارند. در اینجا چند مکانیزم بسیار عمومی  را به صورت مختصر بررسی میکنیم:

  • مکانیزم WDR: اثرگذارترین مکانیزم رفع ضد نور در دروبین های مداربسته است. این مکانیزم به وسیله ۲ حسگر گوناگون تصویر میزان اختلاف نور را در مناطق کم نور و پر نور تا حد زیادی کاهش می دهد. وجود این قابلیت در دوربین ها نقش زیادی در هزینه و قیمت آنها دارد.
  • مکانیزم BLC: این مکانیزم با حذف پشت زمینه روشن در تصویر امکان روشن تر شدن قسمت های کم نور را به وجود می اورد. وجود این مکانیزم در دوربین ها نقش کمی در هزینه و قیمت آنها دارد.
  • مکانیزم DWDR: دیجیتال از مکانیزم WDR است که البته به مراتب غیر اثرگذارتر از WDR عمل می کند. تاکید بر روی وجود این مکانیزم بیشتر با اهداف تبلیغاتی صورت می گیرد.

دیگر راه حل ها

آسان ترین راه حل برای رفع مشکل ضد نور دوربین های مداربسته نصب دوربین به گونه ای است که نور شدید به صورت مستقیم به ان نخورد. اما در صورت عدم امکان جابجایی دوربین بهتر است از دوربین هایی با قابلیت WDR استفاده کنید تا تاثیر ضد نور در تصویر شما کمتر شود.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X