دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی و ویژگی های آن

توصیف مفهوم زیرساخت های حیاتی

نیروگاه های تولید برق، پالایشگاه های نفت و گاز، خطوط مخابراتی، منابع آب و سدها، نیروگاه های هسته ای، کشاورزی، حمل و نقل، سرویس های مالی، پایگاه های نیروهای نظامی، پلیس و مکان هایی مانند این، با عنوان زیرساخت های حیاتی تعریف می شوند. زیرساخت های حیاتی نیازمند حضور نیروهای فیزیکی امنیتی و سیستم های نظارتی هستند تا تهدیدات بالقوه را شناسایی کرده و جلوی تهدیدات مخرب فیزیکی، اقتصادی، امنیتی و بهداشتی ناشی از آن را بگیرند.

دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی

استفاده از انواع دوربین های مداربسته یک راهکار مناسب برای حفاظت از زیرساخت های حیاتی است.

 • قابلیت تحت پوشش گرفتن یک منطقه وسیع

همان طور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، زیرساخت های حیاتی عموما محیط بزرگی را شامل می شوند. تحت پوشش قرار دادن این محیط بزرگ به ۲ طریق قابل انجام است:

 1. به کارگیری تعداد زیادی از دوربین مداربسته با زاویه دید معمولی
 2. استفاده از تعداد کمی دوربین مداربسته با زاویه دید ۳۶۰ درجه یا دوربین مداربسته چشم ماهی
 • توانایی تجزیه و تحلیل هوشمند و تشخیص خودکار تهدیدات

ویژگی تجزیه و تحلیل ویدئویی دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP امکان شناسایی خودکار تهدیدات را فراهم می کند. پردازش تصویر هوشمند، این امکان را برای دوربین مداربسته تحت شبکه فراهم می کند که انسان یا وسایل نقلیه را از حیوانات یا برف سنگین تفکیک کنند. این ویژگی همچنین می تواند جهت حرکت افراد یا وسایل نقلیه را تشخیص دهد و با یادگیری الگوهای معمول که موجب بروز هشدار در گذشته شده اند، از بروز هشدار نادرست جلوگیری نمایند.

مشخص است که هر نوع از دوربین مداربسته و همچنین دوربین مداربسته برای زیرساخت های حیاتی، باید در نقاطی از محل نصب شوند که رفت و آمد و ترافیک بالایی وجود دارد. امکان بروز تهدید و حمله تروریستی در مکان های پرتردد بالاست و فقط در این صورت است که دوربین مداربسته مورد نظر، کارایی لازم را خواهد داشت.

 • نصب دوربین مداربسته مخفی (در مواقع نیاز)

بعضی از زیرساخت های حیاتی، از درجه امنیتی و نظارتی بسیار بالایی برخوردار هستند. با وجود این که نصب دوربین مداربسته مخفی، بر خلاف قانون است و تابلوی نشان گر وجود دوربین مداربسته باید در معرض دید افراد قرار گیرد، در موارد خاصی با کسب مجوزهای لازم، امکان نصب دوربین مداربسته مخفی به منظور نظارت بر زیرساخت های حیاتی وجود دارد.

 • استفاده از چند اپراتور به منظور کم شدن خطای ناشی از خستگی

تصاویر فرستاده شده از دوربین مداربسته باید به صورت ۲۴ ساعته به وسیله اپراتور تحت نظر قرار گیرد و اقدامات مشکوک توسط او شناسایی شود. هنگامی که حادثه ای رخ می دهد، اپراتور باید با پلیس محلی، آتش نشانی و سایر سازمانهای دولتی تماس گرفته و آن ها را مطلع کند. ساعات کاری زیاد برای اپراتور خسته کننده است و ممکن است در انجام این مسئولیت سنگین، خطا ایجاد شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، به کارگیری چند اپراتور که به طور شیفتی تعویض می شوند، پیشنهاد می شود.

دوربین های مداربسته ای که کاربرد امنیتی دارند، از نوع IR هستند. اغلب دوربین های مداربسته دید در شب، در هنگام روز تصویر رنگی و در هنگام شب تصویر سیاه و سفید ثبت می کنند. هنگامی که مقدار نور محیط از آستانه پیش فرض کارخانه کمتر می شود، دید در شب دوربین به صورت خودکار فعال می شود و اگر LED یا چراغ داشته باشد، روشن می شوند. کیفیت تصویر و میدان دید دوربین مداربسته مادون قرمز، به نوع لنز، مقدار نور LED ، سنسور دوربین و … بستگی دارد.

دوربین های روز و شب مخصوص، سنسورهای قوی دارند و می توانند در تاریکی شب نیز تصویر های رنگی بگیرند. همواره در تاریکی شب نیز مقدار کمی نور در اثر نور ماه و چراغ ها در محیط وجود دارد. در این شرایط دوربین مدار بسته روز و شب، کیفیت تصویر بیشتری نسبت به دوربین مداربسته مادون قرمز دارد.

دوربین مداربسته دید در شب به اپراتور اجازه ارزیابی وضعیت، بدون هشدار به فرد مزاحم را می دهد. وضعیت های تشخیص داده شده به وسیله دوربین مداربسته حرارتی را می توان با دوربین دید در شب بیشتر تجزیه و تحلیل کرد و همین موضوع دوربین مداربسته دید در شب و حرارتی را به ترکیبی ایده آل برای سیستم امنیتی تبدیل می نماید.

 • دارا بودن امکان کنترل و نظارت از راه دور

  در زمان های گذشته دوربین های مداربسته احتیاج به فردی داشتند که در تمام طول روز در مقابل مانیتور بنشیند و تصاویر ارسالی از دوربین مداربسته را کنترل کند. امروزه تکنولوژی دوربین های مداربسته پیشرفت بسیاری کرده است. سیستم دوربین های مداربسته مدرن در صورت بروز حادثه پیامی را به تلفن همراه یا تبلت کاربر می فرستند و او را آگاه می کنند.

  اگر امکان انتقال تصویر دوربین مداربسته به وسیله اینترنت وجود داشته باشد، کاربر می تواند به سرعت اقدامات امنیتی را انجام داده و جلوی فعالیت سارق را بگیرد. سیستم های نظارتی تحت شبکه قابلیت ادغام با سایر سیستم های امنیتی را دارا بوده و می توانند اطلاعات مربوطه را در یک پنل امنیتی در اختیار اپراتور قرار دهند. در این سیستم ها قابلیت تعریف هشدار خودکار و هوشمند وجود دارد و اپراتور می تواند به صورت زنده و از راه دور حوادث را بررسی نماید. این ویژگی در رابطه با زیرساخت های حیاتی، که از درجه امنیتی بالاتری برخوردار هستند، ضروری به نظر می رسد.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X