تشخیص چهره ( Face Detection ) در دوربین مدار بسته با شناسایی چهره ( Face Recognition ) چه تفاوتی دارد؟

مهمترین وظیفه ی دوربین مدار بسته تصویر برداری است. افراد برای مشاهده فضای مورد نظر خود اقدام به نصب دوربین مدار بسته می کنند. یکی از مهمترین تصاویری که دوربین می تواند تصویر برداری کند، تصویر چهره افراد است. با پیشرفت تکنولوژی دوربین های با کیفیت تر به بازار عرضه شدند. افزایش رزولوشن دوربین مدار بسته باعث شد تا تصاویر دوربین به اندازه ای کیفیت داشته باشد که کاربر دوربین بتواند تصویر شخص جلوی دوربین را با کیفیت مناسب مشاهده کند.

قابلیت تشخیص چهره دوربین مدار بسته با تشخیص چهره ، از چهره افراد تصویر برداری میکند و تصویر آن را ذخیره می کند. این نوع از دوربین ها تعداد زیادی از تصاویر مربوط به افرادی را که در میدان دید دوربین قرار می گیرند را ثبت کرده و کاربر اتاق کنترل می تواند در صورت نیاز تصویر چهره افراد را مشاهده کند. دوربین تشخیص چهره یک نام دیگر نیز دارد، دوربین فیس کپچر ( Face Capture Camera ) نام دیگر این نوع از دوربین ها می باشد.

تشخیص چهره دوربین مدار بسته چگونه عمل می کند ؟

دوربین تشخیص چهره با استفاده از الگوریتم های نرم افزاری هوشمند تصاویر افراد را شناسایی می کند ، به نحوی که بر اساس شکل ظاهری چهره افراد مانند بینی ، ابرو ، چشم ها و گوش ها اقدام به تشخیص سر افراد می کند و تصویر چهره افراد را ثبت می نماید. در این حالت تنها صورت فرد توسط دوربین تشخیص داده شده و عکس آن در فضای مشخص ثبت می شود. تصاویر ثبت شده توسط دوربین تشخیص چهره در محل مناسبی ضبط شده و کاربر اتاق کنترل دوربین می تواند با مشاهده تصاویر افراد به صورت چشمی از ورود یا خروج فرد مورد نظر به میدان دید دوربین آگاه شود. فرآیند شناسایی و تطبیق چهره فرد هنگام استفاده از دوربین تشخیص چهره یا فیس کپچر ، توسط عامل انسانی انجام می گردد.

شناسایی چهره تکنولوژی شناسایی چهره در ابتدا چهره افراد را تشخیص داده و سپس با آنالیز تصویر بصورت هوشمند مشخصات ظاهری افراد را با دقت بالایی شناسایی کرده و ثبت می کند. سپس در مواقع مورد نیاز کاربر اتاق کنترل می تواند چهره یک فرد را در بین تصاویر ثبت شده دوربین مدار بسته شناسایی و جستجو نماید یا چهره یک شخص مورد نظر را در بین بسیاری از افراد دیگر شناسایی کند. شناسایی چهره به مراتب هوشمند تر و پیشرفته تر از تشخیص چهره می باشد.

تفاوت اساسی تشخیص چهره ( Face Detection ) با شناسایی چهره ( Face Recognition ) دوربین تشخیص چهره تنها چهره افراد را تشخیص داده و در محل از پیش تعریف شده ثبت می کند و هیچگونه فرایند دیگری را انجام نمی دهد ولی دوربین شناسایی چهره علاوه بر انجام عملیات تشخیص چهره ، افراد را بر اساس مشخصات ظاهری شناسایی کرده و قابلیت جستجوی هوشمند در بین تصاویر ضبط شده توسط نرم افزار را برای کاربران فراهم می نماید.

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X