تست فنی دوربین مداربسته به چه صورت انجام می شود؟

تست فنی دوربین مداربسته

در حالت کلی به مجموعه امور و عملیاتی که صورت می گیرد تا شیوه عملکرد دوربین های مداربسته و اجزای آن بررسی شوند، تا در نهایت تصویری درست و ایده آل (بر اساس سطح و نوع دوربین) به دست آید تست فنی دوربین مداربسته گفته می شود. تست فنی دوربین مداربسته می تواند قبل و هنگام خرید به وسیله کاربر، یا بعد از نصب به وسیله نصاب حرفه ای یا خود کاربران صورت گیرد.

اصلی ترین نکته در مورد تست فنی دوربین مداربسته بررسی همه اجزای مربوط به ضبط و آنالیز و فرستادن تصاویر است. در واقع، تست فنی دوربین مداربسته صرفاً تست دوربین ها را شامل نمی گردد بلکه در این تست، لازم است قبل از دوربین بقیه اتصالات، دستگاه ها و تجهیزات مورد بررسی قرار گیرند و نهایتاً نوبت به تست و ارزیابی عملکرد خود دوربین برسد. بدین منظور می توان انواع مختلفی از تست های فنی دوربین مداربسته را مورد مطالعه و در دست اقدام قرار داد.

انواع تست فنی دوربین مداربسته

تست فنی دوربین های مداربسته دارای انواع متفاوتی است که لازم است در زمان و شرایط مقتضی صورت گیرد تا تصویری ایده آل از دوربین ها کسب گردد. این حالات و شرایط عبارتند از:

۱) تست فنی دوربین مداربسته هنگام خرید

برای اینکه هنگام خرید از صحت و سلامت دوربین های مداربسته مورد خریداری مطمعن شوید لازم است مواردی را تست نمایید. این موارد عبارتند از:

  • استارت و استاپ سیستم

نخستین نکته در مورد تست فنی هر وسیله الکتریکی ای از جمله دوربین مداربسته روشن شدن آن است. کافی است دوربین را به آداپتور وصل کنید. در دوربین های مداربسته کلید استارت وجود ندارد و به محض اتصال کانکتور (Connector) به آداپتور سیستم روشن می گردد.

  • قابلیت نمایش تصاویر

مهم ترین نکته در خرید دوربین های مداربسته کیفیت تصاویر ارسالی آن هاست. دوربین مداربسته مورد نظر را به یک نمایشگر وصل نموده و تصاویر آن را ارزیابی کنید. البته کیفیت و رزولوشن (Resolution) تصویر، ربط زیادی با نوع دوربین مداربسته مورد خریداری شما دارد. نمی توان از یک دوربین معمولی توقع ارائه تصاویر فوق العاده داشت. اما ارسال تصاویر واضح، با رزولوشن منطقی و بدون نویز و قطعی حتما باید چک شود .

  •  بررسی بقیه سیستم ها و امکانات دوربین

به طور مثال، در مورد دوربین های مداربسته دید در شب، تست IRLED های دوربین می تواند خیلی مهم باشد. به همین منظور کافی است دوربین را در مکانی فاقد نور مورد بررسی قرار دهید. سنسورهای مادون قرمز فعال شده و LED ها روشن می گردند. حاصل این فرآیند تولید تصاویری سیاه و سفید از منطقه تاریکی است که در آن قرار دارید. ارائه این تصاویر حرارتی می تواند گویای صحت دوربین مداربسته مادون قرمز (Infrared/Night Vision Camera) مورد خریدتان باشد.

۲) تست فنی دوربین مداربسته پس از نصب

نوع دیگر تست فنی دوربین های مداربسته نیز در مورد دوربین های مداربسته از پیش نصب شده است که دچار اختلال در تصویر شده اند. هم چنین، بعد از نصب دوربین های مداربسته نیز می توان برای کسب اطمینان از نصب درست دوربین این تست ها را انجام داد.

نکته اساسی در این نوع تست، بررسی همه اجزای دوربین مداربسته و تجهیزات آن است. همان طور که گفتیم، پیش از پرداختن به تست خود دوربین ها ابتدا تجهیزات و اتصالات را مورد بررسی و تست قرار می دهیم. بدین منظور، لازم است هرکدام از تجهیزت و اجزای دوربین مداربسته به شکل مجزا مورد بررسی قرار گرفته و سپس ارتباط کلی آن ها با هم بررسی گردد.

مراحل تست فنی دوربین مداربسته بعد از نصب نیز بدین گونه است:

بدین منظور کافی است ولتاژ کابل تغذیه دوربین مداربسته را آزمایش کنید. استاندارد ولتاژ این کابل معادل ۱۲ ولت است. درنتیجه لازم است پاسخ تست کابل مربوطه بین ۱۱ الی ۱۲ گزارش شود. عوامل متفاوتی نیز روی این ولتاژ می توانند تاثیر گذار باشند از جمله، طول کابل، نوع اتصالات، آداپتور و تعداد دوربین های مداربسته اتصال یافته به آن

  • گام دوم بررسی اتصالات است

بدین منظور دوربین مداربسته را مستقیما با استفاده از یک کابل کوتاه و سالم به آداپتور و دستگاه ضبط ویدئویی دیجیتال (Digital Video Recorder (DVR)) وصل نموده و تست کنید.

  • مورد دیگری که می توانید تست نمایید دستگاه DVR است

در صورت صحت آداپتور و اتصالات، لازم است کانال های دستگاه ضبط ویدئویی دیجیتال (یا تحت شبکه) بررسی گردد. امکان دارد کانال های دستگاه دچار آسیب شده باشند.

  • تست دوربین ها

در نهایت در صورتی که اتصالات، دستگاه ضبط و هم چنین آداپتور و تجهیزات دیگر دوربین سالم بودند نیاز است خود دوربین های مداربسته تست شوند. بدین منظور لازم دوربین مستقیما به نمایشگر وصل شود و تصاویر آن مورد بررسی قرار گیرد.

۳) بهره مندی از تستر دوربین مداربسته

روش ساده تر، مطمئن تر و علمی تر تست فنی دوربین مداربسته نیز استفاده از تستر دوربین مداربسته است. این وسیله می تواند سیگنال ها، اتصالات، دوربین و تمام تجهیزات مربوطه را آنالیز کرده و در حل مشکل شما را یاری نماید.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X