آشنایی با Iris در دوربین‌های مدار بسته

قسمتی با عنوان Iris در دوربین مداربسته موجود است که در واقع عنبیه‌ی آن به حساب می اید. از لحاظ معنایی نیز Iris به معنی عنبیه است و این قسمت از دوربین‌های مداربسته به خاطر این‌که فعالیتی شبیه به عنبیه‌ی چشم انجام می‌دهند، Iris نامگذاری شده‌اند.

همان‌طور که عنبیه‌ی چشم میزان نور ورودی به چشم را تنظیم می‌کند، Iris نیز میزان نور ورودی از لنز دوربین مداربسته را کنترل کرده و تلاش میکند تا دوربین تصویر بهتری را ضبط کند. هر چه قطعه‌ی آیریس بیشتر باز شود، نور بیشتری وارد شده و تصویر روشن‌تر به نمایش درمی‌آید.

در واقع، قطعه‌ی Iris با توجه به میزان نور دریافتی باز و بسته می‌شود تا مقدار نور مناسب وارد دوربین شود. اگر نور زیادی وارد دوربین شود، موجب روشن‌ شدن بیش از حد تصویر و از بین رفتن آن خواهد شد و اگر نور ورودی کم باشد، تصویر تیره و تار خواهد بود. از همین رو، آیریس‌ها به دسته‌بندی‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند.

۴ دسته‌بندی مهم Iris در دوربین مداربسته

۱) آیریس‌های ثابت (Fixed Iris)

۲) آیریس‌های دستی (Manual Iris)

۳) آیریس‌های اتوماتیک  (Auto Iris)

۴) پی آیریس‌ها (P Iris)

در ادامه راجع به هر کدام از این آیریس‌ها و کاربرد آن‌ها بیشتر خواهید خواند.

آیریس‌های ثابت

در آیریس‌های ثابت همان‌طور که از نامش هم مشخص است، بخش یا قطعه‌ای که نور از آن وارد می‌شود، ثابت و غیرقابل تغییر است. در نتیجه، این نوع از آیریس‌ها معمولا در مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که میزان نور ورودی به آن‌ مکان‌ها ثابت و غیرقابل تغییر است، مانند مدارس، اداره‌ها و … .

آیریس‌های دستی 

در این نوع از آیریس‌ها، امکان تنظیم دستی آیریس برای نور بیشتر یا کمتر وجود دارد. البته این تنظیمات دستی قبل از نصب دوربین های مداربسته انجام می‌شود و به طور مداوم نمی‌توان به تغییر آن اقدام کرد.

یکی از عیب هایی که این نوع از آیریس‌ها دارند، اینست که اگر بنا بر اتفاق، نور محیط تغییر پیدا کرد، تصاویری که دوربین دریافت می‌کند امکان دارد با مشکل مواجه شود. چرا که تنظیمات براساس نور خاصی به صورت دستی تنظیم شده و نمی‌تواند به صورت اتوماتیک با افزایش یا کاهش نور، تغییر کند.

آیریس‌های اتوماتیک

آیریس‌های اتوماتیک نیز همان‌طور که از نامشان مشخص است قابلیت تنظیم قطعه برای دریافت نور به صورت اتوماتیک را دارند. در واقع، دهانه‌ی نور به صورت خودکار باز و بسته می‌شود و میزان نور ورودی را کنترل می‌نماید.

آیریس‌های اتوماتیک، انقلاب بزرگی در مقابل آیریس‌های دستی که اغلب به صورت خانگی و یا محیط داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌باشد. با این حال، هزینه‌ی آیریس‌های اتوماتیک بسیار بالاتر از آیریس‌های ثابت و دستی می‌باشد. آیریس‌های اتوماتیک اغلب در محیط‌های بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما ایراد بزرگی که آن‌ها دارند، اینست که با باز یا بسته شدن آیریس، میدان دید و خصوصا ناحیه‌ی فوکوس دوربین تغییر پیدا می‌کند.

آیریس‌های اتوماتیک در دو نوع وجود دارند:

DC Iris (مدار کنترل کننده داخل دوربین)

Video Iris (مدار کنترل کننده داخل لنز)

و پی آیریس‌ها 

پی آیریس‌ها هم مدل پیشرفته‌ی آیریس‌های خودکار هستند. این نوع از آیریس‌ها از لحاظ بهبود کیفیت تصاویر، کنتراست، رزولوشن تصویر، وضوح و عمق تصویر بسیار پیشرفته‌تر از سایر آیریس‌ها می‌باشند. این نوع از آیریس‌ها با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص توانسته‌اند عیب های آیریس‌های اتوماتیک را از بین ببرند. با این‌حال، هزینه‌ی بسیار بالایی دارند و فقط در مکان‌های حساس به آیریس‌های اتوماتیک ترجیح داده می‌شوند.

آشنایی با آیریس‌ها چه کمکی می‌توانند به شما کنند؟

خوب! آشنایی با انواع Iris در دوربین مداربسته تنها بخشی از ماجرا بود. شما باید بدانید که براساس ویژگی‌های مکانی که قصد استفاده از دوربین مداربسته در آن را دارید، از کدام آیریس استفاده کنید. 

البته هم‌اکنون شما می‌دانید که هر کدام از این آیریس‌ها چه ویژگی‌هایی دارند، از همین رو به سادگی می‌توانید مکان مناسب برای استفاده از هر کدام از آن‌ها را پیش‌بینی کنید، اما برای سادگی بیشتر، ما در ادامه راجع به این موضوع بیشتر راهنمایی خواهیم کرد.

گزینه‌های مختلف آیریس به شما این امکان را می‌دهد که تصویرهایی با وضوح مناسب از مکان‌هایی با ویژگی‌های متفاوت داشته باشید.

اگر شما به دنبال نصب دوربین مداربسته در یک مکان اداری هستید و فقط در ساعات کاری به آن نیاز خواهید داشت، یک آیریس ثابت یا دستی که نیاز زیادی به باز و بسته شدن ندارد، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

اما اگر به دوربین مدار بسته‌ای در یک مکان خارج از منزل نیاز دارید، مثل گاراژ یا پارکینگ! باید از آیریس‌های اتوماتیک یا پی آیریس‌ها استفاده کنید. در چنین مکان‌هایی لازم هست که دوربین به صورت اتوماتیک میزان نور دریافتی‌اش را کنترل نماید.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X